Begonia Festival Nautical Parade
Grand Prize: Begonias Under the Capitola Sea (picture right) (Harbor Light Motel)
Special Recognition: Best Showmanship. $1000 to Charity of Choice – Caroline’s Thrift Shop
Second Place: Team ‘Tola – Surfs Up! (Beach Bums)
Special Recognition: Most Imaginative. $500 to Charity of Choice – Capitola Public Safety Foundation
Third Place: The Shark that (almost) ate Capitola (Riverview Rascals)
Special Recognition: Best Under the Bridge. $250 to Charity of Choice – Vista Center for the Blind
Special Recognition–Best Village Business Group: Back to the Beach (Wyne time and Party Woodworm)
Special Recognition–Best Audience Participation: Those Summer Daze (Friends of the Windmill House)
•••
Begonia Festival Sand Sculpture Winners
Grand Prize: Castles by the Sea (Santa Cruz/Scotts Valley)
Large Groups
First Place: Where did She Go? (El Dorado Hills)
Second Place: Minion Domain
Small Groups
First Place: Blue Whale (Soquel)
Second Place: Capitola Sand Sculpture (Fresno)
One Child, One Adult
First Place: Tortuga (Aptos)
Second Place: Beach Babe’s (Santa Cruz)
9 to 14 Year Olds
First Place: Couch (New Port Beach)
Second Place: Beached (Capitola)
8 Years and Under
First Place: Sean’s Castle (Menlo Park)
Second Place: Beach Blanket Babylon Cake (Menlo Park)
•••
Begonia Festival Fishing Derby
Biggest Fish (by Weight) All Ages: Evan Eaton Age 7 (Discovery Bay)
Biggest Skate of the Derby (by Weight) All Ages: Jake Oliker Age 13 (Danville)
Most Fish of the Derby
Toddler-7 years: Riley Enzweiler Age 6 (Aptos)
8-12 years: Harper Cloud Age 8 (Saratoga)
13-17 years: Keegan Vasconcellos Age 14 (Santa Cruz)
18 years – Adult: Jim Hunsaker Age 54 (Santa Cruz)
Smallest Fish of the Derby
Toddler-7 years: Mason Cloud Age 5 (Saratoga)
8-12 years: Aidyn Mecredy Age 9 (Boulder Creek)
13-17 years: Ravyn Bewley Age 17 (Santa Cruz)
Biggest Fish of the Derby
Toddler-7 years: Evan Eaton Age 7 (Discovery Bay)
8-12 years: Jack Parker Age. 12 (San Mateo)
13-17 years: Leyla Perales Age 14 (Santa Cruz)
18 years – Adult: James McDonald Age 29 (Santa Cruz)
•••
Horse Shoe Tournament
First Place Team: Cheryl Reome (Las Cruces, NM) & Bevan Perry (Santa Cruz)
Second Place Team: Matt Randa (San Jose) & John Scofield (Corralitos)
Third Place Team: Grant Trager (San Ramon – age 9) & Derek Murphree (Santa Cruz Mountains)
Busted Shoe Award: Joey Montiel & Tammy Trager (San Ramon)
•••
Begonia Festival Rowboat Race Winners
Youth 11 and Under
First Place Rower: Nick Graessle Rower (Santa Cruz) with passenger Grace Graessle. Time: 1:22 min/sec
Second Place: Annabelle Schierer (Carmel Valley) with Grace Schierer. Time: 1:35 min/sec
Third Place: Landon Kenney (Pleasanton) with Blake Kenney Time: 1:37 min/sec
Juniors 12 – 17
First Place: Mason Ciari (San Jose) with Nathan Grim Time: 1:13 min/sec
Second Place: Jake Graessle (Capitola) with Nick Graessle Time: 1:44 min/sec
Third Place: Jake Iven (Morgan Hill) with Logan Wieman Time: 2:02 min/sec